kalendarium
Poniedziałek, 2018-10-22
Imieniny:
Haliszki, Lody
kalendariummenumenupoleć nas

Poinformuj znajomych o istnieniu strony przez kliknięcie w link poleć nas.

poleć nas
Logo BIP
+1
+13°
+
Koszyce
Wtorek, 03
Środa   +17° +
Czwartek   +13° +
Piątek   +14° +
Sobota   +10° +
Niedziela   + -1°
Poniedziałek   + -5°
http://koszyce.szkolnastrona.pl/container/102-2152.jpg

Patron

Jesteś tu: » Strona główna » GIMNAZJUM » Patron

Patron

STANISŁAW WYSPIAŃSKI

 

    W maju 2002 roku nastąpiło uroczyste nadanie imienia Gimnazjum w Centrum Oświatowym w Koszycach. Był to bardzo ważny moment dla całej społeczności szkolnej. Patronem szkoły został Stanisław Wyspiański. Ten wybór nie był przypadkowy.

    Życiu, twórczości i działalności Stanisława Wyspiańskiego poświęcono wiele wspomnień, opracowań, artykułów, ale nadal pozostaje on niezwykłym i niepoznanym do końca fenomenem. Tworzył w epoce Młodej Polski. Żył tylko 38 lat, a jednak pozostawił po sobie ogromną spuściznę. Jego działalność cechowała intensywność i żarliwość twórcza. Żył i tworzył na przełomie wieków.

    Kim był Wyspiański? Niezwykłą indywidualnością artystyczną, człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach. Wyspiański to poeta, malarz, rysownik, dramaturg, reformator teatru, stworzył własną koncepcję teatru monumentalnego, twórca projektów dekoracji i kostiumów, należał do inicjatorów sztuki stosowanej, projektując wnętrza i meble, twórca nowej formy graficznej pisma „Życie”, współzałożyciel Towarzystwa Sztuka. Odznaczał się ogromną pracowitością, a jego dzieła uderzają śmiałością pomysłów. Był niezwykle twórczy. To postać inspirująca szczególnie młodzież do pogłębiania wiedzy i poszerzania swych horyzontów zainteresowań. Artysta związany był z niedalekim od Koszyc przepięknym Krakowem. Z Krakowem Wyspiański złączył swoje życie – tutaj się urodził 15 stycznia 1869 roku i tu zakończył swoje życie 28 listopada 1907 roku. Nam również to miasto jest bardzo drogie. Trudno wyobrazić sobie Kraków bez Wyspiańskiego i Wyspiańskiego bez Krakowa. Kochał Kraków i wszystko nim przepoił.

    W swej twórczości wykorzystał widoki Wawelu, pejzaże nadwiślańskie, planty krakowskie. Rozwinął uzdolnienia w dziedzinie malarstwa dekoracyjnego, na przykład przy polichromii kościoła Mariackiego czy kościoła Franciszkanów. Miał projekt dotyczący zabudowy wzgórza wawelskiego szeregiem budowli tworzących nowe Akropolis. W ten sposób chciał przywrócić świetność miastu, które przed zaborami było świadkiem wspaniałej niegdyś przeszłości narodu. Artysta kochał Kraków i ojczyznę. Wyspiański – człowiek z miasta – był oczarowany wsią.

Doskonale to rozumiemy, bo przecież wieś to nasza mała ojczyzna. Oczarowanie wsią, przyrodą, barwnością chłopskiego stroju, urokiem sztuki ludowej, głębsze zainteresowanie społeczno-obyczajowymi sprawami wsi znalazło wyraz w jego twórczości literackiej i malarskiej. Dramat Wesele osadził w realiach podkrakowskiej wsi Bronowice. Autor Wesela to twórca żywo interesujący się życiem społeczno-politycznym. Przez krótki czas był nawet radnym miasta Krakowa.

    Stanisław Wyspiański to prawdziwy patriota, zafascynowany ideą wyzwolenia narodu z niewoli. Nie precyzował myśli i nie podawał gotowej odpowiedzi na osiągnięcie tego celu. Współczesne spotkanie z dziełami Wyspiańskiego nie jest łatwe. Artysta swe inspiracje czerpał z historii, mitologii, literatury, sztuki, a także ze współczesnego życia i z natury. Wszystko to świadczy o tym, że jego wiedza i zainteresowania były bardzo rozległe.

 

    Jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie Stanisław Wyspiański jest Patronem naszej szkoły. Pragniemy zdobytą wiedzą, młodzieńczym zapałem i pracą być wierni przesłaniu naszego Patrona: Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez swoje czyn.

 

Opracowanie: szkolnastrona.pl