Pobiegli partyzanckim szlakiem

Na trasie z Koniuszy do Proszowic rozegrano we wtorek 27 września doroczny bieg sztafetowy poświęcony pamięci generała Mieczysława Nieczui - Ostrowskiego, dowódcy 106. Dywizji Armii Krajowej. Zanim wójt Koniuszy Wiesław Rudek dał sygnał do startu, uczestnicy wydarzenia zapalili znicze pod tablicą pamiątkową, umieszczoną na budynku Urzędu Pocztowego w Koniuszy.

W czasie II wojny światowej mieścił się tu Urząd Gminy, a po godzinach urzędowania siedziba konspiracyjnych władz polskiego Państwa Podziemnego. Mogła działać dzięki temu, że członkiem konspiracji (zastępcą Delegata Rządu RP na powiat miechowski) był Roman Nowak, sekretarz UG w Koniuszy. 28 lipca 1944 partyzancki oddział wymaszerował z Koniuszy w stronę Proszowic, które następnie zajął. Powstała Rzeczpospolita Partyzancka, obejmująca około 1000 km kwadratowych wolnych od niemieckich okupantów. Tą samą trasę co partyzanci z AK, przebywali we wtorek uczestnicy szkolnego biegu sztafetowego. Choć biegli razem, byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe. Tę najstarszą wygrała drużyna ZS w Proszowicach. W kategorii szkół podstawowych, zarówno tej młodszej (klasy 5-6), jak i starszej (7-8) zwyciężyli biegacze z SP w Słomnikach. Wśród biegaczy nie mogło zabraknąć naszych sztafet, dziewczynki i chłopcy wystartowali o obu kategoriach wiekowych.

Klasyfikacja końcowa:

Grupa młodsza                                      Grupa starsza

1. SP Słomniki                                       1. SP Słomniki

2. SP Proszowice                                   2. SP Koszyce

3. SP Wawrzeńczyce                             3. SP Skalbmierz

4. SP Skalbmierz                                   4. SP Koniusza

5. SP Koniusza                                      5. SP Wawrzeńczyce

6. SP Więcławice Stare                         6. SP Biórków Wielki

7. SP 2 Proszowice                               7. SP 2 Proszowice

8. SP Koszyce                                       8. SP Ostrów

9. SP Ostrów                                         9. SP Więcławice

10. SP Książnice Wielkie

Rodzicom dziękujemy za wyrażenie zgodny na udział dzieci w zawodach, a uczniom za ambitną i sportową walkę.