NARODOWE CZYTANIE W CENTRUM OŚWIATOWYM W KOSZYCACH

Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa.”

NARODOWE CZYTANIE to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Rok 2022 został ogłoszony rokiem romantyzmu polskiego i dlatego w tym roku odbyło się wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza- w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

Dlatego w trwającym Roku Romantyzmu Polskiego, zapraszam Państwa do Narodowego Czytania Ballad i romansów. Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią.”

W sali koncertowej szkoły muzycznej odbyła się uroczysta akademia, podczas której zostały przedstawione wybrane utwory A. Mickiewicza z tomu poezji „Ballady i romanse”.

W uroczystość aktywnie zaangażowała się pani dyrektor Aneta Dziedzic-Zemełka, która przeczytała balladę „Romantyczność”. Uczniowie z klasy 6 zaprezentowali utwór „Pani Twardowska, z klasy 7-„Powrót taty”, natomiast klasa 8-„Świteziankę” i „Pierwiosnek”.

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu.”

Wszystkim, którzy uczestniczyli i zaangażowali się w przygotowanie uroczystości bardzo dziękujemy.

*Cytaty pochodzą z listu Prezydenta Andrzeja Dudy.