Poznajemy, pomagamy i pamiętamy!!!

6 listopada uczniowie naszej szkoły tworzący Szkolne Koło Caritas udali się na niezwykłą wycieczkę do Krakowa. Odwiedziliśmy Salezjańskie Centrum Wolontariatu Misyjnego, gdzie zostaliśmy przywitani przez księdza Romana Sikonia. To Salezjanin, który swą przygodę z Misjami rozpoczął w roku 2001.

Ksiądz Roman był pierwszym świeckim wolontariuszem, który zdecydował się na roczny wolontariat misyjny w Kenii. Najpierw opiekował się dziećmi ulicy, a później prowadził budowę szkoły salezjańskiej w obozie dla uchodźców. Na misjach zrodziło się jego powołanie kapłańskie. Już jako kleryk realizował kolejne projekty misyjne w Tanzanii. Posługiwał jako misjonarz w salezjańskiej szkole na Sri Lance.  Wśród projektów w które szczególnie się zaangażował była posługa w obozie uchodźców z Sudanu Południowego  - Palabek  w Ugandzie. To o sytuacji tamtejszej ludności mogliśmy dowiedzieć się na wygłoszonej przez misjonarza prelekcji.  Ksiądz Roman z panem Michałem  Królem, którego poznaliśmy podczas naszego spotkania– to nie tylko misjonarze. To świetni dziennikarze, laureaci wielu nagród. Ich celem jest realizowanie filmów dokumentalnych mających na celu utrwalanie i rozpowszechnianie obrazów rzeczywistości, do której nie jest łatwo dotrzeć każdemu.

Ksiądz Roman okazał się świetnym animatorem. Dzięki niemu poznaliśmy afrykańską piosenkę – zachętę do maszerowania ku światłu, którym jest Bóg.

W roku ubiegłym przy okazji Jesełek wolontariusze Szkolnego Koła Caritas sprzedawali upieczone i zapakowane przez nich pierniczki.  Uzbierane w ten sposób pieniądze stały się cegiełką, którą podczas spotkania z Salezjańskimi misjonarzami przekazaliśmy włączając się tym samym w projekt wspierający obóz uchodźców w Palabek.

Więcej na temat tego i innych projektów można znaleźć na stronie internetowej Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego https://swm.pl/.

Po spotkaniu u Salezjanów udaliśmy się na Cmentarz Rakowicki. 

To najstarsza nekropolia Krakowa, założona w 1801- 02 roku. To miejsce pochówku krakowian, zarówno zwykłych obywateli miasta, jak i tych zasłużonych: twórców kultury, naukowców, przedstawicieli znanych rodów, działaczy niepodległościowych, politycznych i społecznych, uczestników ruchów niepodległościowych, powstań, obu wojen światowych i innych. Z pomocą pani Krystyny Cyrulik ze Stowarzyszenia Przewodników Miasta Krakowa odnaleźliśmy miejsca pochówku m.in. Jana Matejki,  Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Heleny Modrzejewskiej,  Wisławy Szymborskiej, Jerzego Bińczyckiego, Marka Stachury.

W najstarszej, wojskowej części cmentarza położony jest grób rodziców papieża Jana Pawła II - Emilii z Kaczorowskich i Karola Wojtyły oraz brata papieża - Edmunda Wojtyły.  To najczęściej odwiedzane miejsce. My również spędziliśmy przy nim chwile w zadumie i modlitwie. Uczniowie złożyli symboliczną różę na płycie grobu oraz zapalili znicz.

Niech pamięć o tych, którzy wnieśli tak duży wkład w naszą kulturę i historię nigdy nie gaśnie!

Mamy nadzieję, że odwiedzone miejsca, poznani ludzie i ich historie zostaną w naszej pamięci na długo i staną się inspiracją do czynienia dobra na co dzień.

 

                                                                                                                    Karolina Gola - Pawełek

                                                                                                                    Opiekun Szkolnego Koła Caritas

NA GÓRĘ