Spotkanie z teatrem

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Gminny w Koszycach zaprosił do szkół w Książnicach Wielkich i Koszycach  Teatr Edukacji i Profilaktyki „MASKA” z Krakowa. Dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta i Gminy Koszyce uczniowie mogli 7 października przeżyć niezapomniane chwile z aktorami, oglądając dwa spektakle w ich wykonaniu.

Pierwszy to „Pępek świata”, który poruszał problem egoizmu i braku szacunku wśród młodzieży i skierowany był do uczniów klas IV-VIII.

Każdy młody człowiek powinien walczyć o siebie i realizować życiowe cele. Czy osoba, która w ten sposób postępuje i kieruje się swoim dobrem to egoista? Zdecydowanie nie! Lecz jeśli robi to nie zwracając zupełnie uwagi na innych ... wówczas można to nazwać egoizmem bez dwóch zdań. Spektakl ukazał analogiczną sytuację w dość nietypowy sposób. Zamiast jednej, spójnej fabuły uczniowie zobaczyli wiele różnych scen z życia głównej bohaterki- Karoliny. Pozornie kilka przedstawionych sytuacji nie miało ze sobą nic wspólnego.... lecz pozory mylą! Wspólny element to EGOIZM, który adekwatnie określał zachowanie nastolatki. Historia przepełniona humorem, pokazała jak egoista traktuje innych i jak postrzegany jest przez rówieśników. Młodzież, po obejrzeniu spektaklu powinna zrozumieć, że warto patrzeć na drugiego człowieka, bo zdecydowanie ułatwia to funkcjonowanie w społeczeństwie..

Drugi spektakl p.t. „Na misiowych urodzinach- najważniejsza jest rodzina”  ukazujący wartość, jaką jest rodzina, wzajemna pomoc i szacunek oglądali uczniowie klas 0-III oraz przedszkolaki. Czy w naszym zabieganym świecie wciąż doceniamy fenomen, jakim jest rodzina? Czy potrafimy dostrzec skarb, jakim jest dom rodzinny?

Dla Misi Matysi zbliża się ważny dzień- urodziny. Z tej okazji postanawia zorganizować przyjęcie i zaprosić na nie najważniejsze osoby. Kiedy nadchodzi dzień przyjęcia, Matysia orientuje się, że na umówioną godzinę nie pojawia się nikt, ani jeden z zaproszonych gości. Czyżby zapomnieli? A może wcale nie chcieli przyjść? Wujek Tygrys jest policjantem i ma wiele spraw na głowie, każdy w okolicy zna aspiranta Dyzia, może akurat wpadł na kolejny trop w sprawie i nie może pojawić się na urodzinach? Kuzynostwo Kizia i Mizio też mają wiele zajęć. Mizio jest przecież sportowcem i przygotowuje się do maratonu, a Kizia to aktorka i wciąż udziela kolejnego wywiadu lub uczy się roli. Prawda jest taka, że członkowie rodziny pamiętali o urodzinach, ale mieli ważniejsze sprawy... no właśnie, czy są one ważniejsze niż urodziny Matysi? Rodzina wkrótce zrozumie swój błąd i wraz z dziećmi postanowi zrobić Misi ogromną niespodziankę.

Spektakle dopełniły kolorowe stroje, kurtyny, rekwizyty oraz dostosowana do scenerii oprawa muzyczna.

Zachęcamy nauczycieli-wychowawców do dyskusji na temat przedstawionej tematyki na lekcjach wychowawczych.

Opiekunowie TPD