Pobiegli z Koniuszy do Proszowic szlakiem partyzantów

Około 300 biegaczy w tym 20 uczniów z naszej szkoły, wzięło udział w XVIII Biegu Memoriałowym im.gen. Bolesława Nieczui-Ostrowskiego na trasie z Koniuszy do Proszowic. Okazją była 75. Rocznica utworzenia Rzeczpospolitej Partyzanckiej, wolnego Skrawka Polski na terenie okupowanym przez III Rzeszę.

Uczestnicy biegu pokonali sześciokilometrową trasę z Koniuszy do Proszowic. Tym właśnie traktem poruszali się w lipcu 1944r. żołnierze 106.Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Przypomniał o tym podczas uroczystego rozpoczęcia radny powiatowy Rafał Chmiela.

Bieg rozgrywany był w formie sztafet mieszanych w kategorii szkoły średnie, szkoły podstawowe kl. VII i VIII, szkoły podstawowe kl. V i VI oraz w kategorii Open.

Sztafety szkolne, wyniki;

10. SP Proszowice II
  11. SP Więcławice Stare II
  12. SP Biórków Wielki

Składy sztafet - grupa młodsza: Marika Jazgarzyńska, Wiktoria Noga, Zuzanna Biedak, Oliwia Dziekan, Natalia Kuś, Nikola Skalska, Oliwier Nowicki, Cyprian Gaik, Damian Gustak, Jakub Książek, Filip Czesak.

Grupa starsza: Urszula Ramza, Natalia Rasała, Wiktoria Gajówka, Wiktoria Kubala, Oliwia Szyller, Wiktoria Gołuchowska, Wiktoria Kałat, Dawid Gawron, Igor Rusiecki, Paweł Rasała, Karol Mendalski, Kamil Bieg, Bartosz  Wileczek, Grzegorz Zieliński.

W ramach obchodów 75 rocznicy utworzenia Rzeczpospolitej Partyzanckiej odbył się również Turniej Piłki Nożnej Chłopców. Do gry przystąpili uczniowie z Proszowic - dwie drużyny, Książnic Wielkich i Koszyc. Nasi uczniowie w składzie: Cyprian Gaik, Piotr Koziara, Karol Mendalski, Dawid Gawron, Igor Rusiecki, Bartosz Wileczek, Kamil Bieg, Paweł Rasała, Grzegorz Zieliński, Artur Czekaj, Oliwier Nowicki, Damian Gustak, Jakub Książek, Filip Czesak, Bartosz Zając, Patryk Marzec w turnieju zajęli III miejsce.

Na wszystkich uczestników rywalizacji czekały dyplomy, a na najlepszych nagrody rzeczowe i efektywne puchary ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Proszowicach. Wręczyli je wnuczka gen. Nieczui - Ostrowskiego Ewa Kruc, przedstawiciele lokalnych samorządów oraz organizacji zrzeszonych byłych żołnierzy: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, organizacji Wolność i Niezawisłość, Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych.

Sportowcom gratulujemy wspaniałych wyników i sportowej postawy.

Ewa Kucięba, Marek Szymański