NARODOWE CZYTANIE - CZYTAMY I MY

„Spotkajmy się wszyscy(…) by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości”.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej  Andrzej Duda

W piątek 6 września, cała szkolna społeczność włączyła  się w ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie”, która  organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Oto ich tytuły:

1. „Dobra pan” – Eliza Orzeszkowa;
  2. „Dym” – Maria Konopnicka
  3. „Katarynka” – Bolesław Prus
  4. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. „Orka” – Władysław Stanisław Reymont
  6. „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski
  7. „Sachem” – Henryk Sienkiewicz
  8. „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

W naszej szkole odczytana została nowela Bolesława Prusa „Katarynka”. Wzorem ubiegłego roku zaprezentowali ją nauczyciele i uczniowie. Spotkanie miało bardzo uroczysty charakter.