kalendarium
Środa, 2018-10-24
Imieniny:
Arety, Marty
kalendariummenumenupoleć nas

Poinformuj znajomych o istnieniu strony przez kliknięcie w link poleć nas.

poleć nas
Logo BIP
+1
+13°
+
Koszyce
Wtorek, 03
Środa   +17° +
Czwartek   +13° +
Piątek   +14° +
Sobota   +10° +
Niedziela   + -1°
Poniedziałek   + -5°
http://koszyce.szkolnastrona.pl/container/102-2152.jpg

Dziękujemy za okolicznościowy egzemplarz "Wesela" z dedykacją od Pary Prezydenckiej

Jesteś tu: » Strona główna » Dziękujemy za okolicznościowy egzemplarz "Wesela" z dedykacją od Pary Prezydenckiej

Dziękujemy za okolicznościowy egzemplarz "Wesela" z dedykacją od Pary Prezydenckiej

W grudniu Centrum Oświatowe w Koszycach otrzymało od Prezydenta RP list z podziękowaniem za udział we współtworzeniu tegorocznej odsłony Narodowego Czytania oraz okolicznościowy egzemplarz Wesela z dedykacją od Pary Prezydenckiej. Będzie on stanowić pamiątkę wspólnej lektury oraz świadectwo żywotności arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego.

     Przypomnijmy, że akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji w 2014 roku przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz w 2015 roku Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Co roku do akcji dołącza coraz więcej instytucji w kraju i za granicą, które organizują wspólne czytanie w swoich miejscowościach. W tym roku Centrum Oświatowe w Koszycach wraz z Gminą Koszyce oraz  Biblioteką Szkolną i Gminną Biblioteką Publiczną przystąpiły do udziału w Narodowym Czytaniu 2017.

     2 września 2017 roku w Centrum Oświatowym w Koszycach odbyło się Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Wspólne czytanie dzieła zostało poprzedzone opowieściami o Patronie Gimnazjum w Koszycach i jego wszechstronnej twórczości artystycznej. Szczególną uwagę zwrócono na genezę Wesela, wydarzenia w utworze, przypomniano także, dlaczego to dramat narodowy. Wrześniowe spotkanie ubarwiły prezentacja slajdów oraz akcenty muzyczne – radosne Krakowiaki. Wydarzeniu towarzyszyła ciekawa wystawa poświęcona twórczości artystycznej Wyspiańskiego. Można było obejrzeć reprodukcje obrazów artysty, różne wydania dzieł literackich, szczególnie Wesela, prace plastyczne młodzieży szkolnej nawiązujące do dzieł Wyspiańskiego, teczki tematyczne poświęcone twórczości artysty przygotowane przez gimnazjalistów oraz albumy o życiu i twórczości Patrona. Pamiętamy, że spotkanie i wspólne czytanie Wesela  było dla wszystkich wspaniałym przeżyciem.

                                       


                                                                                      Katarzyna Malec

Opracowanie: szkolnastrona.pl