Czwartek, 2018-01-18

Wizyta w fabryce bombek

Jesteś tu: » Strona główna » Wizyta w fabryce bombek

Wizyta w fabryce bombek

15 listopada klasy 1 i 2 Szkoły Podstawowej odwiedziły małą fabrykę bombek w Miechowie.  Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach.

Przechodząc przez kolejne działy fabryk poznawaliśmy tajniki i etapy powstawania bombek. W jednej z sal fabryki pracownik rozgrzewał szkło nad palnikiem ogniowym a następnie ustami wydmuchiwał kształt bombki. Następnie bombki są srebrzone. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, potrząsa się nimi, dzięki czemu bombki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Wędrują potem do suszarni, a stamtąd do osoby która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. W „lakierni” podpatrywaliśmy jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale „dekoracja” przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, co czyni je  wyjątkowymi i unikalnymi. Ręczne arcydzieła wytwarzane w tej fabryce mogliśmy zobaczyć na specjalnych wystawach!

Największą atrakcją były warsztaty plastyczne, na których dzieci własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdobiały bombkę choinkową, którą  zabrały ze sobą do domu.

Helena Michalec