Niedziela, 2018-06-24

Śladami Wita Stwosza

Jesteś tu: » Strona główna » Śladami Wita Stwosza

Śladami Wita Stwosza

Być może nie każdy wie, że niewielki kościółek w Książnicach Wielkich w swoich murach kryje poźnogotycki poliptyk, który pochodzi ze szkoły artystycznej Wita Stwosza – wybitnego rzeźbiarza, autora słynnego poliptyku w Kościele Mariackim. Jak podają źródła i napis wyryty na ramie, ołtarz został wykonany w 1491 roku.

Niektórzy uważają ten zabytek za dzieło ucznia z pracowni stwoszowskiej i wskazują na malarza i snycerza Michała, pomocnika artysty. Aby przybliżyć postać artysty, jego twórczość, historię kościoła i inne ciekawe elementy architektoniczne, uczniowie klasy 7a i 7b odbyli lekcję w książnickiej świątyni. Swoim blaskiem w kościele  zachwycają również odnowione ołtarze w bocznych kaplicach – barokowy z wizerunkiem Matki Bożej Niepokalanej w matalowej sukience oraz renesansowy z postacią Chrystusa konającego na tle Jerozolimy.

Małgorzata Bogdał