Dzień Dziecka klasy I w Kopalni Soli w Bochni

W ten wyjątkowy dla każdego dziecka dzień, uczniowie klas I wybrali się w magiczną podróż do solnych podziemi, gdzie czekała na nich dyskoteka z karaoke, teatrzyk, malowanie twarzy, zabawy i konkursy prowadzone przez animatorów oraz słodki poczęstunek.

Zwiedzanie kopalni rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi  na głębokość 212 m. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyli kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze mogli zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych  zagadkowych miejsc.

Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, w którą również zabrani zostali uczniowie. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomogli między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. To niezwykła wyprawa przez najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska, obejmowała unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, surowe kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami, a także narzędzia i urządzenia górnicze, którymi posługiwano się przed wiekami.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz wykorzystaniu nowoczesnych technik multimedialnych prezentowany jest rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków, zawody górnicze oraz podziemne żywioły, z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią. Całość sprawia wrażenie, jakby normalne życie kopalni toczyło się tuż obok zwiedzających.

Zwiedzanie  zakończyło  się pobytem w komorze Ważyn gdzie czekały atrakcje wymienione na wstępie.

Bardzo zmęczeni, ale zadowoleni późnym popołudniem uczniowie powrócili do Koszyc.