Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Poświęcenie i bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych uczciliśmy uroczystym apelem, po odśpiewaniu hymnu państwowego starszy szeregowy pan Andrzej Kozakowski odczytał apel poległych: „Stajemy dziś do apelu w Centrum Oświatowym imienia Stanisława Wyspiańskiego w Koszycach, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, aby przywołać pamięć, męstwo i męczeństwo Wielkich Polek i Polaków, wszystkich Tych, którzy zginęli „za Wolność Naszą i Waszą” w imię najświętszej wartości „Boga, Honoru, Ojczyzny” (…)Wzywam obrońców i męczenników, którzy nie szczędzili życia, do końca pozostali wierni idei wolności i niepodległości. Niezłomni i najwierniejsi z wiernych!

Ciebie wzywam Witoldzie Pilecki!  Rotmistrzu kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzu Armii Krajowej, więźniu niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, żołnierzu Powstania Warszawskiego, najodważniejszy wśród bojowników ruchu oporu II wojny światowej.

Ciebie wzywam generale Emilu Fieldorfie-Nilu! Bohaterski żołnierzu Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, zamordowany przez stalinowskich oprawców!

Ciebie wzywam „panno wyklęta” Inko, odważna do ostatniej minuty życia!

Wzywam wszystkich Was, którzy broniliście praw człowieka i do ostatniego tchu krzyczeliście o wolność i prawdę! Stańcie do Apelu!”.

W tym dniu uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w dodatkowych zajęciach, na których mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą historii, kultury, literatury polskiej, ale także sportu i kuchni polskiej. W odpowiednich grupach wiekowych rozwiązywali Wielki Test o Polsce. Zajęcia te okazały się dobrą lekcją patriotyzmu.