Czytamy fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej - Narodowe Czytanie

W piątkowe przedpołudnie uczniowie naszej szkoły, tradycyjnie już,  przyłączyli się do Akcji Narodowe Czytanie. W tegorocznej 12 edycji czytaliśmy fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu” – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Uczniowie klas 1 - 3 wysłuchali fragmentu powieści opisującego zagrodę Bohatyrowiczów, efektem ich uważnego słuchania stały się kolorowe prace plastyczne przedstawiające piękną nadniemeńską przyrodę.

Uczniowie klas 4 - 5 wybrali się wraz z głównymi bohaterami Justyną i Janem w podróż czółnem po Niemnie do zbiorowej mogiły powstańczej i przeczytali o tragicznych losach przodków głównych bohaterów. Uzupełnili również karty sprawdzające ich uważne słuchanie.

Uczniowie klas 6 - 8 przeczytali baśniową opowieść o Janie i Cecylii protoplastach rodziny Bohatyrowiczów, a odpowiadając poprawnie na  konkursowe pytania zdobywali zakładki tematycznie związane z powieścią. Choć powieść „Nad Niemnem” jest trudną lekturą dla uczniów szkoły podstawowej, uczniowie wysłuchali fragmentów powieści z zainteresowaniem.