ŚWIĘTO SZKOŁY

Datę 25 maja długo zapamiętamy, gdyż w tym dniu uroczyście obchodziliśmy Święto Szkoły. W tym roku miało ono szczególny charakter, bo  właśnie minęło 10 lat od nadania imienia Gimnazjum w Koszycach. Przypomnijmy, że otwarcie nowego budynku szkoły nastąpiło w 1998 roku. Od 1999 roku, po wejściu reformy oświatowej, mieściły się w obecnym budynku Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Od maja 2002 roku Gimnazjum nosi imię Stanisława Wyspiańskiego. W 2003 roku powołano w Koszycach Centrum Oświatowe. W maju 2004 roku nadano Szkole Podstawowej imię Kornela Makuszyńskiego.

Uroczysty program artystyczny z okazji Święta Szkoły został zaprezentowany przybyłym gościom i całej szkolnej społeczności w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. To naprawdę duże przedsięwzięcie, w które zaangażowało się kilkudziesięciu młodych aktorów a także duża grupa nauczycieli przygotowujących program. Uroczystość poprowadzili starsi uczniowie, którzy w pierwszej części zatytułowanej „Jak miłe są wspomnienia” opowiedzieli o tym, co wydarzyło się w gimnazjum w ciągu minionej dekady. Przypomnieli historię nowego budynku szkoły, ważne wydarzenia i ciepło wspominali dyrektorów oraz nauczycieli przebywających już na zasłużonej emeryturze. Wspomnieniom towarzyszyła prezentacja zdjęć z minionego dziesięciolecia. Wszyscy zebrani – uczniowie, absolwenci, zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele, nauczyciele emeryci – mogli przypomnieć sobie wiele miłych chwil.

W naszej szkole jest liczne grono uczniów z pasją, którzy w kolejnej części programu zrealizowanej w formie telewizji śniadaniowej prezentowali swoje umiejętności. Tematem przewodnim był „Rok szkoły z pasją”. Na scenie pojawiali się kolejni artyści. Uczniowie klas młodszych pięknie recytowali, żywiołowo zatańczyli poleczkę a także pokazali taniec do melodii „Kwiat jednej nocy”. Szóstoklasistki również mają pasje taneczne i zaprezentowały układ tańca nowoczesnego. Gimnazjaliści dostojnie zatańczyli poloneza, zaś niezwykle energicznie krakowiaka. Widzowie mogli także podziwiać ich umiejętności podczas tanga i tańca nowoczesnego.

Nasi uczniowie nie tylko pięknie tańczą, ale także grają na instrumentach i śpiewają, o czym można się było przekonać, słuchając występu szkolnego chóru a także solistki Sabinki, która wystąpiła w „Szansie na sukces”. Na scenie nie zabrakło również raperów śpiewających o naszej szkole. Występy artystyczne były przeplatane filmikami pokazującymi szkolną codzienność, dodatkowe zajęcia, koła zainteresowań i działalność organizacji szkolnych. Zgromadzonym widzom program bardzo się podobał, a chociaż trwał dość długo, widzowie się nie nudzili i miło spędzili czas.

Uroczystości towarzyszyło również wręczenie nagród laureatom konkursów związanych ze Świętem Szkoły.

Laureaci konkursu „Życie i twórczość Kornela Makuszyńskiego”

I miejsce – Aleksandra Dobosz – klasa 4a i Kacper Wójcik – klasa 6b

II miejsce – Albert Rybak – klasa 6a

III miejsce – Dominika Zając – klasa 5b

Laureaci konkursu „Życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego”

I miejsce – Barbara Grzybek – klasa IIIa i Daniela Letner – klasa IIIa

II miejsce – Dawid Grzyb – klasa IIa

III miejsce – Szymon Kapusta – klasa IIa

Laureaci konkursu „Projekt logo szkoły”

I miejsce – Paweł Jankowski – klasa IIIa

II miejsce – Olga Piszczek – klasa IIIb

III miejsce – Krystian Wątek – klasa IIIc

Konkurs „Projekt znaczka okolicznościowego z okazji dziesięciolecia nadania imienia Stanisława Wyspiańskiego Gimnazjum w Koszycach”

wygrała Daniela Letner z klasy IIIa.

Wyróżnienia w tym konkursie zdobyli:

Anita Przytuła – kl. Ic

Laura Ptasznik – kl. Ib

Basia Grzybek – kl. IIIa

Agata Marzec – kl. IIIb

Adrian Bogdał – kl. IIIa

Znaczki okolicznościowe według projektu Danieli można było zakupić w szkole. Do każdego znaczka dołączono kupon konkursowy z odpowiednim numerkiem. Każdy uczeń, który kupił znaczek, mógł wziąć udział w losowaniu nagrody. Po uroczystej akademii odbyło się losowanie. Właścicielką wylosowanego kuponu była Gabrysia Jaros z klasy III, która odebrała nagrodę – aparat cyfrowy.

Podczas Święta Szkoły można było oglądać wystawę prac plastycznych. Prace uczniów sprzedawano także na szkolnym kiermaszu. Znalazły się wśród nich obrazy malowane pastelami suchymi, inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego oraz motywy kwiatowe malowane temperą na desce, rzeźby wykonane w glinie, butelki zdobione sznurkiem oraz metodą decoupage, deseczki i słoiczki również zdobione tą metodą. Prace wykonali gimnazjaliści na zajęciach artystycznych. Młodsi artyści podczas warsztatów plastycznych przygotowali drewnianą biżuterię zdobioną metodą decoupage. Z kolei na zajęciach technicznych uczniowie przygotowywali prace: kwiaty z bibuły i obrazy z bibuły, prace haftowane i wyszywane, obrazy malowane na szkle oraz kompozycje wyklejane ze słomy.

Po obejrzeniu prac plastycznych wszyscy chętni mogli się udać do kawiarenek, specjalnie przygotowanych na uroczystość Święta Szkoły, aby spróbować pysznych wypieków przygotowanych przez nauczycieli i pogawędzić o tym miłym dniu… A kolejne tak sympatyczne spotkanie już za rok.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego Święta Szkoły, a w szczególności Panu Pawłowi Piątkowi i Panu Zbigniewowi Zychowi – sponsorom, którzy dofinansowali nagrody dla laureatów konkursów związanych z obchodami 10-lecia nadania Gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego.