Lekcja muzealna w Domu Jana Matejki

Jan Matejko to najwybitniejszy polski malarz, twórca obrazów historycznych i  batalistycznych. Ważne wydarzenia historyczne, które działy się na przestrzeni wieków, widzimy oczami Matejki, tak jak artysta je namalował. Dlatego uczniowie klasy piątej, aby lepiej poznać twórczość Matejki, odbyli lekcję muzealną w domu, w którym urodził się i mieszkał artysta, czyli w Krakowie przy ulicy Floriańskiej. Zetknięcie się z  przedmiotami i dziełami artysty było dla uczniów wyjątkowym przeżyciem i  dostarczyło wielu wrażeń.

Swoje inspiracje artystyczne młodzi ludzie przenieśli również na kartkę papieru, wykonując prace plastyczne pod czujnym okiem samego Matejki.

Kolejnym miejscem wycieczki było Wzgórze Wawelskie, gdzie uczniowie zwiedzili Katedrę Wawelską, Wieżę Zygmuntowską z Dzwonem Zygmunt, Groby Królewskie oraz Muzeum Katedralne. Z pewnością dzisiejszy dzień pozostanie na długo w pamięci, tak jak obrazy namalowane przez najbardziej znanego malarza, Jana Matejkę.

Małgorzata Bogdał