Udział naszych uczniów w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Patria Nostra

W ubiegłym roku szkolnym 2022/2023 odbyła się VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Patria Nostra. Konkurs skierowany był do młodzieży szkolnej w wieku od 12 do 19 lat, bez podziału na kategorie wiekowe. Celem konkursu było kształcenie postaw patriotycznych i aktywności obywatelskiej. W konkursie brało udział 16 województw podzielonych na 4 regiony. Z naszego południowego regionu zgłoszonych zostało 100 filmów. Tematy były przydzielone według kolejności zgłoszeń. Film naszej szkoły pt. „Uwolnienie Prymasa” zgodnie z wymogami konkursowymi trwa jedną minutę.

Nad scenariuszem, produkcją, montażem pracowała czteroosobowa Drużyna- uczniowie, którzy w czerwcu opuścili mury naszej szkoły- Wiktoria Węgrzyn, Anna Wachulec, Szymon Mysza i opiekun - pani Katarzyna Jaworska. Odtwórcą głównej roli w filmie był Szymon Mysza, który wcielił się w postać Prymasa Tysiąclecia. U jego boku zagrali również Anna Wachulec, Mateusz Przytuła, Franciszek Rusiecki , Jakub Wendel i uczniowie naszej szkoły. Film opowiada historię Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, od aresztowania we wrześniu 1953 roku do uwolnienia w październiku 1956 roku. Prymas był uwięziony i przetrzymywany ponad trzy lata w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim i Komańczy. W czasie uwięzienia towarzyszyli mu do posługi: ksiądz Stanisław Skorodecki i siostra Maria Leonia Graczyk. Oboje byli zwerbowani do współpracy przez władzę ludową i donosili na Prymasa. Rok 1956 to duże zmiany w Polsce Ludowej. Na stanowisko pierwszego Sekretarza PZPR został wybrany Władysław Gomułka. W filmie zostały wykorzystane materiały archiwalne przedstawiające Gomułkę na wiecu ludności Warszawy na Placu Defilad. Uwolnienie Prymasa było jednym z głównych postulatów Października 1956 roku.

link do filmu