MAJOWE ŚWIĘTA - DNI, O KTÓRYCH NALEŻY PAMIĘTAĆ

(…)Bez historii, mowy, sztuki
Bez mądrości tej z nauki
Naród się zamieni w bezimienny kraj
Dziś Ojczyzna jest w potrzebie
Czeka ciebie, wierzy w ciebie
Tysiąc lat historii patrzy w serce twe

Masz obronić co najlepsze
By służyło Polsce jeszcze(…)

Marek Grechuta „Ojczyzna”

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. Święta, które w tym miesiącu obchodzimy, przypominają nam o dorobku Polaków i historii, której znajomość świadczy o naszym patriotyzmie.

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Kojarzą się nam z długim weekendem, dobrą pogodą i flagami wywieszonymi na domach, instytucjach, urzędach, szkołach. W tym roku będziemy je obchodzić inaczej niż jest to w tradycji naszej szkoły, bez akademii, ale jednak uroczyście.

 

ZAPRASZAMY NA UCZNIOWSKĄ MAJÓWKĘ PATRIOTYCZNĄ. https://www.youtube.com/watch?v=ltbRf6-9uN8

 

1 MAJA -MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SOLIDARNOŚCI LUDZI PRACY

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. 

W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

Także 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. W tym roku obchodzimy 17 rocznicę tego wydarzenia

2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ORAZ DZIEŃ POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ

 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych, a także propagowanie odrębności terytorialnej, historycznej i kulturowej naszego regionu.

Należy wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Poprzez to święto przypominamy o szacunku, jaki należy się naszym symbolom narodowym. Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa.

Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Są odwzorowaniem barw chorągwi polskiej, czyli oficjalnego symbolu państwa od średniowiecza: białego orła na czerwonym tle. Górny pas flagi oznacza orła białego, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Warto wiedzieć, że kolor czerwony na naszej fladze to karmazyn (do 1927 r. cynober)- jest symbolem ognia, oznacza odwagę i waleczność. Biały jest srebrnobiały- oznacza srebro, a także wodę oraz czystość.

3 MAJA-ŚWIĘTO NARODOWE 3 MAJA

Dokładnie 230 lat temu – 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.). Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa.

Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach i wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa. Regulowała ona zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
 Krótko po uchwaleniu ustawy zasadniczej Rzeczpospolita przestała istnieć, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i
nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy.

Konstytucja Majowa była przez lata symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu. Dokument ten jest przede wszystkim odzwierciedleniem tradycji niepodległościowych państwa polskiego. Mimo rozbiorów Polski, pamięć o drugiej w dziejach świata konstytucji narodowej, pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości. Rocznice jej uchwalenia były zawsze upamiętniane przez znajdującą się pod zaborami polską ludność.

Polakom nie zawsze było dane celebrowanie tego święta. Władze komunistyczne zakazały organizowania obchodów od 1946 aż do 1990 roku.

 

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego.

 

 

 

NA GÓRĘ