21 marca - Dzień Kolorowej Skarpety

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. To nie jest przypadkowa data. Jej amerykański zapis (3/21) symbolizuje trzeci chromosom (zamiast dwóch) w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tej choroby. Z tego powodu zespół Downa przez specjalistów nazywany jest trisomią chromosomu 21.

Z tego powodu zespół Downa przez specjalistów nazywany jest trisomią chromosomu 21. Święto ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.

Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, a symbolem święta stały się kolorowe skarpetki.Celem święta jest przybliżenie i oswojenie ludzi z tematem zespołu Downa i pokazanie, że osoby z trisomią 21 są tacy jak my wszyscy – mają swoje pasje i marzenia, chcą akceptacji, tolerancji i szacunku. Są niesamowicie ciepłymi i uczuciowymi osobami a ich radość, którą chętnie się dzielą, jest szczera i prosta.

Uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi bliskimi także założyli w niedzielę kolorowe skarpety i przyłączyli się do świętowania!

Szkolne koło PCK